U prvoj fazi projekta “Zaustavi – zaštiti – pomozi: Snažniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u AP Vojvodini” utvrđeno je polazno stanje u sistemu zaštite od rodno zasnovanog i seksualnog nasilja u AP Vojvodini, na osnovu čega je izrađena studija. Uvid u polazno stanje omogućiće da se ocene promene nastale pod uticajem projektnih aktivnosti. Kako bi se stekao uvid u način na koji sistem podrške ženama žrtvama nasilja funkcioniše, u ovoj fazi implementacije projekta, 134 korisnice različitih usluga sistema podrške sa teritorije AP Vojvodine, starosti između 20 i 75 godina, popunile su upitnik i podelile svoja iskustva sa četiri tipa institucija/organizacija koje pružaju podršku žrtvama nasilja – zdravstvom, policijom, centrima za socijalni rad i nevladinim organizacijama koje pružaju podršku ženama žrtvama nasilja.
Izloženost različitim oblicima nasilja
- 68,7% ispitanica izjavilo je da je tokom poslednjih 12 meseci bilo žrtva makar dva različita oblika nasilja
- Najčešći oblik nasilja kojem su ispitanice bile izložene jeste psihološko/emocionalno nasilje – čak 70,9% ispitanica iskusilo je ovaj oblik nasilja
- 27,6% ispitanica bilo je izloženo seksualnom nasilju tokom poslednjih 12 meseci
Iskustva sa sistemom podrške
- Institucije/organizacije koje su ispitanice najčešće kontaktirale jesu policija i SOS ženska linija.
- Kada je reč o informisanju žena o dostupnim uslugama, sve ispitanice su izjavile da su u nevladinim organizacijama koje pružaju podršku ženama žrtvama nasilja uvek dobile potrebne informacije, dok to nije uvek bio slučaj sa ženama koje su se obratile centrima za socijalni rad, kao ni sa onima koje su se obratile policiji. Ispitanicama koje su se obratile zdravstvenim ustanovama pružene su sve potrebne informacije tek u polovini slučajeva.
- U nevladinim organizacijama koje pružaju podršku ženama žrtvama nasilja usluge psihološkog savetovanja i pravne pomoći pružene su gotovo svim ženama koje su zatražile pomoć.
- Gotovo polovina ispitanica izjavila je da je počinilac nasilja uvek dobio samo verbalno upozorenje od policije, kao i da nikada nije priveden ili zadržan u stanici.
Broj žena koje su se obratile nekoj od institucija u slučajevima porodičnog nasilja
Institucija/organizacija | Broj žena |
Policija | 83 |
Zdravstvene ustanove | 43 |
Sud | 27 |
Tužilaštvo | 19 |
Centar za socijalni rad | 71 |
SOS ženska linija | 81 |
Ženske organizacije | 74 |
Zadovoljstvo pruženim uslugama i predlozi za unapređenje
- Ispitanice su najzadovoljnije podrškom koju su dobile u nevladinim organizacijama, a potom podrškom dobijenom u zdravstvenoj službi i centrima za socijalni rad. Policija je institucija kojom su ispitanice najmanje zadovoljne.
- Najveći broj ispitanica procenio je da bi u zdravstvenim ustanovama i policiji trebalo da postoji osoba zadužena za rad sa ženama žrtvama nasilja u porodici, kako bi se poboljšao njihov tretman. U slučaju centara za socijalni rad, najčešća sugestija bila je da bi centar trebalo da sprovede žrtve kroz proceduru i da prati dalji tok i ishod postupaka.
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, kao nosilac i realizator projekta „Zaustavi-zaštiti-pomozi: Snažniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u AP Vojvodini“, u partnerstvu sa Centrom za podršku ženama iz Kikinde, ulaže velike napore da se sagledano polazno stanje promeni i da se pruži što efikasniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u AP Vojvodini. Do sada je organizovan niz aktivnosti koje za cilj imaju da povećaju senzibilisanost i odgovornost stručnjaka i šire javnosti u vezi sa rodno zasnovanim i seksualnim nasiljem nad ženama i devojkama.
Od septembra 2016. godine kontinuirano se organizuju obuke zdravstvenih radnika u AP Vojvodini za efikasniju primenu protokola i vođenje evidencije o rodno zasnovanom nasilju. Pored toga, u cilju unapređenja multisektorske saradnje u radu na slučajevima rodno zasnovanog i seksualnog nasilja, u svih 7 okruga u AP Vojvodini organizuju se edukacije predstavnika sistema zdravstva, socijalne zaštite, pravosuđa, policije i civilnog sektora za unapređenu koordinaciju i zajednički odgovor na rodno zasnovano nasilje. U toku je i pilotiranje rada 7 Centara za žrtve seksualnog nasilja u svih 7 okruga AP Vojvodine, koje za cilj ima da se ženama koje su pretrpele nasilje ili koje su u riziku od nasilja pruže sve neophodne usluge na jednom mestu. Pilotiranje rada Centara za žrtve seksualnog nasilja je od posebnog značaja jer ono predstavlja novinu ne samo u AP Vojvodini, već i u čitavoj Republici Srbiji. Sve projektne aktivnosti praćene su i velikom medijskom kampanjom koja za cilj ima ne samo da informiše širu javnost, već i da utiče na podizanje svesti o problemu rodno zasnovanog nasilja.
Izvod iz Studije o početnom stanju – Secons, grupa za razvojnu inicijativu