Sastanak za evaluaciju realizovanih obuka po akreditovanom programu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, pod nazivom “Efikasan odgovor zdravstvenog sistema u zaštiti žena žrtava porodičnog i rodno-zasnovanog nasilja” u okviru projekta “Zaustavi-zaštiti-pomozi”
U Novom Sadu, dana 29.06.2017. godine u prostoru koji je ustupio Dom zdravlja Novi Sad, održan je sastanak kojem se odazvalo preko četrdeset rukovodilaca i predstavnika zdravstvenih ustanova sa teritorije APV, iz kojih su zdravstveni radnici pohađali obuku za unapređenje rada u oblasti zaštite žena od nasilja, od septembra 2016. godine. Među prisutnima, 28 zdravstvenih radnika je do sada pohađalo obuku Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Sastanak je, ispred Pokrajinskog sekretarijata za zdravsto, vodila Biljana Delić, koordinatorka projekta, a u saradnji sa predstavnicom partnera i direktorkom Centra za podršku ženama iz Kikinde, Biljanom Stepanov i Jovanom Obradović, stručnom saradnicom ispred organizacije Secons, zadužene za monitoring i evaluaciju projekta.
Cilj sastanka, bio je da se sagleda kvalitet i efekti realizacije obuka zdravstvenih radnika u periodu od septembra 2016. godine do maja 2017. godine, kao i da se razmotre organizaciona pitanja za što bolji nastavak realizacije sledećih obuka od septembra 2017.godine, zatim da se sagledaju obaveze zdravstvenih radnika i drugih profesionalaca u zaštiti žena od nasilja, u duhu novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kao i da se ukaže na uticaj uspostavljanja rada pet novih pilot Centara za žrtve seksualnog nasilja na rad ostalih zdravstvenih ustanova u Vojvodini.
Jovana Obradović, prezentovala je polazno stanje, mereno upitnikom za zdravstvene radnike. Obukama su obuhvaćeni lekari različitih specijalnosti, zdravstveni saradnici, medicinske sestre i tehničari iz Kliničkog centra Vojvodine, Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra, Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, iz zavoda za javno zdravlje, opštih bolnica i domova zdravlja sa teritorije cele Vojvodine, kao i iz drugih ustanova. Zdravstveni radnici su odgovorima jasno potvrdili da je edukacija bila neophodna i višestruko korisna u cilju unapređenja vođenja evidencije i postupanja u borbi protiv nasilja nad ženama. Od celokupnog broja anketiranih zdravstvenih radnika, 28.7 % zdravstvenih radnika nije pre održavanja obuka bilo upoznato sa sadržajem Opšteg protokola o postupanju i saradnji sa ustanovama, organima i organizacijama u situacijama nasilja nad ženama u porodici i partnerskom odnosu, a 42 % zdravstvenih radnika nije upoznato sa sadržajem Posebnog protokola Ministarstva zdravlja Republike Srbije za zaštitu i postupanje sa ženama koje su izložene nasilju. Manje od polovine anketiranih zdravstvenih radnika je pre održavanja obuka evidentiralo slučajeve sumnje na rodno-zasnovano i seksualno nasilje, dok se propisani obrazac od strane Ministarstva zdravlja za evidentiranje i dokumentovanje nasilja, takođe nije popunjavao od strane zdravstvenih radnika. Većina zdravstvenih radnika nije do sada prošla sličnu obuku za unapređenje postupanja u slučajevima rodno-zasnovanog i partnerskog nasilja i smatra da će se ovim unaprediti doprinos zdravstvenih ustanova smanjenju pojave nasilja nad ženama u svojoj sredini.
Na sastanku je posebno apostrofirana značajna novina u oblasti borbe protiv nasilja nad ženama, koja se odnosi na obaveznost saradnje zdravstvenih radnika sa Grupama za koordinaciju i saradnju,a u svetlu novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji je stupio na snagu od 01. juna 2017. godine. Postupanje u skladu sa novim Zakonom obavezuje zdravstvenog radnika na prijavljivanje svake sumnje na slučajeve rodno-zasnovanog i seksualnog nasilja, kao i neposredne opasnosti od njega. Za procenu opasnosti od nasilja je važno oslanjati se na faktore za procenu rizika koji su sastavni deo protokola.
Svi prisutni su informisani o sadašnjoj fazi osnivanja pilot Centara za žrtve seksualnog nasilja u okviru projekta, počev od osnivanja prva dva Centra u Opštoj bolnici Zrenjanin i u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu. U sadašnjoj fazi realizacije projekta formiraju se pilot Centri u okviru Opštih bolnica u Subotici, Somboru, Kikindi, Sremskoj Mitrovici i Vršcu. Do sada su formirane Radne grupe na nivou bolnica, obezbeđen je adekvatan prostor u skladu sa mogućnostima, završene su obuke implementatora pilot Centara u junu mesecu i priprema se njihovo opremanje.
Na sastanku je diskutovano o mnogim pitanjima i dilemama zdravstvenih radnika iz oblasti zaštite žena od nasilja, razmenjivani su utisci i sugestije, što je doprinelo uspešnosti sastanka i boljem povezivanju zdravstvenih radnika, posebno kada su u pitanju pilot Centri za žrtve seksualnog nasilja.
Konstatacije :
- Konstatuje se da postoje objektivne teškoće u organizaciji obuka Medicinskog fakulteta, zbog ograničenosti ljudskih resursa i specifičnosti organizacije rada postojećih službi u zdravstvenim ustanovama.
- Konstatuje se da se zdravstveni radnici nisu u dovoljnoj meri odazivali pozivu za učešće na obukama za multisektorsku saradnju koje su organizovane u okviru ovog projekta i da je na taj način propuštena šansa da se ovim putem u većoj doprinese što uspešnijem i efikasnijem obavljanju obaveza zdravstvenih ustanova u zaštiti žena od nasilja propisanih Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i Opštim protokolom o postupanju i saradnji sa ustanovama, organima i organizacijama u situacijama nasilja nad ženama u porodici i partnerskom odnosu.
- Konstatuje se da je potrebno unaprediti vođenje dokumentacije i evidentiranje slučajeva nasilja u zdravstvenim ustanovama i na pokrajinskom nivou, kao i koordiniranje između zdravstvenih ustanova i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo.
Preporuke i zaključci Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo
- Potrebno je obuhvatiti veći broj zdravstvenih radnika obukama Medicinskog fakulteta, kako bi se sprovela efikasna praksa u pružanju zdravstvene usluge pomoći i podrške ženama koje su pretrpele nasilje.
- Potrebno je preneti informaciju rukovodstvima zdravstvenih ustanova da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici predviđa obavezu prijavljivanja saznanja o nasilju i neposrednoj opasnosti od njega, i da neprijavljivanje povlači prekršajnu odgovornost odgovornog lica u zdravstvenoj ustanovi.
- Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo će zdravstvenim ustanovama dostaviti upitnike u kojima će se tražiti statistički podaci u vezi sa popunjavanjem obrazaca za evidentiranje i dokumentovanje nasilja propisanog Posebnim protokolom. Istim upitnikom će se tražiti kontakt podaci za osobe koje su ispred zdravstvene ustanove zadužene za koordinaciju unutar ustanove za rodno-zasnovano nasilje. Na ovaj način će Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo imati detaljne i objedinjenu evidenciju o postupanju zdravstvenih ustanova na teritoriji Vojvodine u zaštiti žena od nasilja.
- U narednih godinu i po dana će se nastaviti obuka koje realizuje Medicinskli fakultet Univerziteta U Novom Sadu. Obaveštenja o terminu i mestima održavanja obuke će biti dostavljeni : direktorima ustanova, ali i osobama zaduženim za koordinaciju u oblasti zaštite od rodno-zasnovanog nasilja .
- Ukoliko bude postojala mogućnost da se organizuju dodatne obuke za multisektorku saradnju potrebno je obezbediti učešće zdravstvenih radnika na ovim obukama.
- Preporučuje se uvođenje elektronskog popunjavanja obrazaca za evidenciju nasilja, što je izvodljivo primenom jednostavne intervencije na softveru u zdravstvenoj ustanovi.
- U slučaju većih teškoća u saradnji sa drugim sektorima, potrebno je obavestiti koordinatora projekta, Biljanu Delić, putem mejla: biljana.delic@vojvodina.gov.rs ili na telefon: 021/487- 4397.