X Međunarodna ISHHR konferencija “MENTALNO ZDRAVLJE, MASOVNA RASELJAVANJA LJUDI I ETNIČKE MANJINE”

10. Konferencija međunarodnog društva za zdravlje i ljudska prava (International Society for Health and Human Rights – ISHHR) pod nazivom “Mentalno zdravlje, masovno raseljavanje ljudi i etničke manjine” održana je od 26 do 29.septembra 2017. godine u Novom Sadu, u Kongresnom centru Master Novosadskog sajma.

Konferencija je bila usmerena na proučavanje uticaja iskustva izbeglištva na fizičko i mentalno zdravlje pojedinca i zajednice, na udruživanje napora civilnog sektora i vlasti u pružanju podrške, etičke dileme u pružanju podrške mentalnom zdravlju tražiocima azila, kao i na efekat radikalizacije na Zapadu – na percepcije izbeglica, odnosno migranata u zajednici. Konferencija je pružila i mogućnosti izgradnje mreža, ali i konsolidacije osećaja solidarnosti među pojedincima i zainteresovanim grupama koji rade u ovoj oblasti – kako u evropskom regionu, tako i na širem međunarodnom planu.

Marija Fenjac, samostalna savetnica u Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, na Konferenciji je održala prezentaciju pod nazivom „Pilot program podrške ženama žrtvama nasilja, sa fokusom na seksualno nasilje u AP Vojvodini“. Na ovaj način,međunarodnoj stručnoj javnosti predstavljene su aktivnosti Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo i projekat „ZAUSTAVI-ZAŠTITI-POMOZI – Snažniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u AP Vojvodini“, čija realizacija je u toku.

Učesnici konferencije, njih preko 200, došli su u Novi Sad  iz svih krajeva sveta: Kolumbije, Španije, Indije, Filipina, Turske, Norveške, Švajcarske, Sudana, Južne Afrike, Ugande, SAD, Velike Britanije, Danske, Gruzije, Bosne i Hercegovine, Australije, Tibeta, Crne Gore, Makedonije, Hratske, Mađarske, Grčke, Belgije, Holandije i naravno, Srbije.

Konferencijom su bile obuhvaćene sledeće teme: