Sastanak predstavnika zdravstvenih ustanova za evaluaciju realizovanih obuka po akreditovanom programu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, pod nazivom “Efikasan odgovor zdravstvenog sistema u zaštiti žena žrtava porodičnog i rodno-zasnovanog nasilja” u okviru projekta “Zaustavi-zaštiti-pomozi”
Dana, 18.04.2018.godine, u Novom Sadu, u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, održan je sastanak na kojem je prisustvovalo više od dvadeset predstavnika zdravstvenih ustanova sa teritorije AP Vojvodine, iz kojih su zdravstveni radnici pohađali obuku za unapređenje usluga u oblasti zaštite žena od rodno-zasnovanog nasilja.
Prisutne je, ispred Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, pozdravila Biljana Delić, koordinatorka projekta, koja je u saradnji sa stručnom saradnicom organizacije Secons, Jovanom Obradović, zaduženom za monitoring i evaluaciju projekta, upoznala zdravstvene radnike sa rezultatima spoljnjeg monitoringa efekata obuke na praksu i postupanje zdravstvenih ustanova.
Cilj sastanka je bio da se sagledaju kvalitet i efekti realizovanih obuka zdravstvenih radnika, kroz primenu naučenog u pružanju usluga ženama žrtvama rodno-zasnovanog nasilja.
U svrhu monitoringa i evaluacije obuka korišćeni su instrumenti-upitnici za zdravstvene radnike i rukovodioce zdravstvenih ustanova. Dobijeni podaci pokazuju da je nakon obuka postignut veći nivo senzibilisanosti i informisanosti zdravstevnih radnika o fenomenu rodno-zasnovanog nasilja i znanja o obavezi lekara da prijavi nasilje i svaku sumnju na postojanje nasilja kod osobe koja se javi lekaru. Odgovornije se pristupa evidentiranju rodno-zasnovanog i seksualnog nasilja u obrascima za evidenciju koji su predviđeni Posebnim protokolom Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
U toku sastanka zdravstveni radnici i rukovodioci su informisani o aktivnostima osnovanih pilot Centara za žrtve seksualnog nasilja i o prednostima unapređenog institucionalnog pristupa i davanja usluga žrtvi seksualnog nasilja.
Nakon iznošenja mišljenja i stavova prisutnih zdravstvenih radnika o ulozi zdravstvenog sistema u podršci ženama žrtvama nasilja, predloženo je u kom pravcu se može očekivati dalje napredovanje u postupanju sa žrtvama nasilja i šta je potrebno menjati.
Potrebno je :
- nastaviti sa realizacijom obuka, kako bi se do kraja 2018.godine obuhvatio planirani broj od 1500 zdravstvenih radnika iz svih zdravstvenih ustanova sa teritorije AP Vojvodine.
- istaknuto je da je najznačajnija dobit od obuka zdravstvenih radnika, jasna poruka da je obaveza zdravstvenih radnika da se odgovorno bave nasiljem nad ženama i usvršavanjem potrebnih znanja i veština u skladu sa propisanim Protokolom
- ukazano je da je potrebno unapređenje programa obuke u vezi dela procedure rada u zdravstvenoj ustanovi koji se odnosi na procenu rizika za žrtvu i porodicu i boljeg prepoznavanja određenih vrsta nasillja kojima žene mogu biti izložene
- potrebno je dalje unapređivati vođenje dokumentacije i evidentiranje slučajeva nasilja u zdravstvenim ustanovama u propisanim obrascima za vođenje evidencije
- da zdravstvene ustanove zaduže osobu za praćenje stanja u oblasti zaštite od nasilja unutar ustanove . Na ovaj način bi se obezbedila detaljnija i objedinjena evidencija o postupanju zdravstvenih ustanova na teritoriji Vojvodine u zaštiti žena od nasilja.
- da se i dalje kontinuirano radi na prevazilaženju svih izazova u pružanju novih usluga pilot centara ženama žrtvama seksualnog nasilja i uspostavljenju kooordinisane multisektorske saradnje prilikom zaštite žrtve od nasilja na lokalnom nivou, poštujući Protokol Ministarstva zdravlja RS i novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici