O Projektu
“ZAUSTAVI-ZAŠTITI-POMOZI-Snažniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u Autonomnoj pokrajini Vojvodini“
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju je konkurisao u januaru 2015. godine kod Povereničkog fonda Ujedinjenih Nacija za podršku akcijama eliminisanja nasilja nad ženama (The United Nation Trust Fund to End Violence against Women-UN Trust Fund) sa projektom “ZAUSTAVI-ZAŠTITI-POMOZI-Snažniji institucionalni odgovor na rodno zasnovano nasilje u Autonomnoj pokrajini Vojvodini“ i uspešno prošao selekciju od ukupno 1715 projekata iz celog sveta koji su aplicirali za sredstva kod UN Fonda. U Srbiji je podržano 5 projekata, od kojih je jedan ovaj projekat.
Dobijena su sredstva u iznosu od 533 060 $, a ukupan budžet projekta je 610 937 $.
Partner na projektu je nevladina organizacija Centar za podršku ženama iz Kikinde.
Projekat će se realizovati u periodu od 2016-2019. godine, a ciljna grupa na koju se projekat odnosi su žene i devojke koje su bile u situaciji rodno-zasnovanog nasilja ili su izašle iz situacije nasilja i kojima je potrebna pomoć i podrška za prevazilaženje te situacije.
ŠTA SE ŽELI POSTIĆI PROJEKTOM „ZAUSTAVI – ZAŠTITI – POMOZI“
- Osnažiće se institucionalni sistem podrške za žrtve rodno-zasnovanog i seksualnog nasilja, uključujući zdravstveni, psihosocijalni i pravni aspekt pružanja pomoći i podrške žrtvi, unaprediti multisektorska saradnja između zdravstvenih ustanova, ustanova socijalne zaštite, pravosuđa, policije i civilnog sektora
- Doprineće se većoj obezbeđenosti i zaštićenosti žena i devojaka u Autonomnoj pokrajini Vojvodini od rodno zasnovanog, a naročito od seksualnog nasilja i stvoriće se bolji uslovi za dugoročno sigurno i bezbedno okruženja pre svega za žene i devojke, ali i za sve građane.
OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA:
- Edukacija oko 1500 zdravstvenih radnika u AP Vojvodini, za efikasniju primenu protokola i vođenje evidencije o rodno zasnovanom nasilju
- Edukacija 350 predstavnika sistema zdravstva, socijalne zaštite, pravosuđa, policije i civilnog sektora u AP Vojvodini za unapređenu koordinaciju i zajednički odgovor na rodno-zasnovano nasilje.
- Pilotiranje rada 7 Centara za žrtve seksualnog nasilja u svih 7 okruga Pokrajine, kako bi se ženama koje su pretrpele nasilje ili su u riziku od nasilja pružile neophodne usluge na jednom mestu, što je projekat čini jedinstvenim u Pokrajini i Republici.
- Unapređenje multisektorske saradnje u svih 7 okruga u APV, u radu na slučajevima seksualnog i rodno-zasnovanog nasilja
- Povećana senzibilisanost i odgovornost stručnjaka i najšire javnosti u vezi sa rodno-zasnovanim i seksualnim nasiljem nad ženama i devojkama
Očekujemo da će iskustva stečena projektom na teritoriji AP Vojvodine biti dobar i uspešan primer prakse i model za unapređenje institucionalnog odgovora u drugim delovima Srbije.
Realizacijom projekta doprinosi se i ispunjavanju međunarodnih obaveza naše zemlje koje su proizašle iz potpisivanja Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, a pre svega u pogledu osnivanja Centara za žrtve seksualnog nasilja.
Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici usvojena je 11. maja 2011. godine u Istanbulu, a Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o potvrđivanju Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, 31. oktobra 2013. godine.
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo se zahvaljuje na podršci projektu:
- Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“
- Institutu za javno zdravlje Vojvodine
- Pokrajinskom sekretarijatu za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova
- Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu
- Pokrajinskom zavodu za socijalnu zaštitu
- Zavodu za ravnopravnost polova
- Pokrajinskom zaštitniku građana-ombudsmanu
- Rektoratu Univerziteta Novi Sad
Projektni tim :
Rukovodilac projekta
Mr sci med.dr Ivanka Savić
Članovi tima
Biljana Delić, Marija Fenjac, Eleonora Kokai Živanov, Jasminka Ćuk, Marijana Pujin, Sonja Žunić i Aleksandra Čavić